دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۴
 
Share/Save/Bookmark
 

جدال لفظی در آمریکا برسر توافق‌ هسته‌ای با ایران/سناتور باب کورکر: ترامپ ممکن است آمریکا را به سوی جنگ جهانی سوم بکشاند

جدال لفظی در آمریکا برسر توافق‌ هسته‌ای با ایران/سناتور باب کورکر: ترامپ ممکن است آمریکا را به سوی جنگ جهانی سوم بکشاند
 
 
رئیس‌جمهوری ایالات متحده در پست‌هایی در توئیتر، یکی از سناتورهای ارشد حزب جمهوری‌خواه را هدف انتقاد قرار داده و او را از جمله سیاستمدارانی که در شکل‌گیری توافق اتمی میان آمریکا، قدرت‌های جهانی و ایران نقش داشتند، معرفی کرده‌است. سناتور کورکر نیز به این توئیت‌‌ها واکنش نشان داده‌است.
صدای بامداد  
پس از آنکه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در توییتر خود سناتور جمهوری‌خواه باب کورکر را در ارتباط با ایران مورد حمله قرار داد، کورکر به این حملات پاسخ داد و روز یکشنبه در مصاحبه با روزنامه نیویورک تایمز گفت سیاست‌های ترامپ می تواند آمریکا را در خطر سوق دادن به جنگ جهانی سوم قرار دهد.

به گزارش صدای بامداد، ساعاتی پیش از مصاحبه این سناتور جمهوری‌خواه، دونالد ترامپ نقش وی در دولت باراک اوباما به عنوان رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنا و در ارتباط با توافق هسته‌ای با ایران را مورد سرزنش شدید قرار داد و او را «مسئول توافق هسته‌ای وحشتناک با ایران» دانست.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین روز یکشنبه به افشاگری در مورد سناتور باب کورکر پرداخت و در توییتر خود نوشت که او پست وزارت امور خارجه در دولت وی را می خواسته اما او گفته «نه، ممنون». آقای ترامپ همچنین نوشت که سناتور کورکر حمایت او در انتخابات سنا در سال ۲۰۱۸ را درخواست کرده اما وی از این کار خودداری کرده است.

باب کورکر در مصاحبه ۲۵ دقیقه ای خود با نیویورک تایمز گفت که او قبلا در ارتباط با سخنان ترامپ در یک شوی تلویزیونی هشدار داده بود که «عملکرد رئیس‌جمهوری مانند یک کارآموز سیاسی یا چیزی در این سطح است.» او افزود: «دونالد ترامپ من و هر آن کس را که دغدغه ملت آمریکا را دارد نگران می‌کند.»

رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنا در مصاحبه خود همچنین به رفتار دونالد ترامپ در ارتباط با سیاست مذاکره با کره شمالی که رکس تیلرسون وزیر خارجه به پیش می‌برد به شدت حمله کرد و گفت که رفتار ترامپ در موارد متعدد و از جمله توییت کردن مسائل مربوط به این مذاکرات به ما آسیب رسانده است. او بدون اینکه به جزئیات اشاره کند گفت بسیاری از مردم فکر می‌کنند که در این باره برخی نقش پلیس خوب و پلیس بد را بازی می کنند، در حالی که این حقیقت ندارد.

دونالد ترامپ در حملات توییتری خود به باب کورکر، او را متهم کرد که در زمینه مسائل مهمی چون خدمات درمانی و اصلاح نظام مالیاتی کاری انجام نمی‌دهد و تنها کار او «یک توافق هسته‌ای بد با ایران» است.

به نظر می رسد رئیس جمهوری آمریکا قصد دارد ظرف روزهای آینده ضمن عدم تایید وفاداری ایران به روح توافق هسته‌ای برجام، تعیین سرنوشت این توافق را به کنگره محول کند. جایی که سناتور کورکر در آن نقش کلیدی خواهد داشت.

دونالد ترامپ ۱۶ مهر ماه در توئیتر خود نوشت «سناتور کورکر به من 'التماس' کرد از او در انتخابات تنسی حمایت کنم. من گفتم 'نه' و او [از شرکت در انتخابات] صرف نظر کرد (گفت بدون حمایت من نمی‌تواند پیروز شود)».

سناتور کورکر، رئیس کمیته روابط خارجی سنای ایالات متحده، چندی پیش اعلام کرده بود پس از پایان دوره فعلی کاری‌اش در سال آینده، از کنگره کناره‌گیری می‌کند. 

ترامپ در توئیتر خود نوشته است باب کورکر «می‌خواست وزیر خارجه شود، من گفتم 'نه ممنون'. او در ضمن به‌طور عمده‌ای در توافق وحشتناک با ایران نقش داشته‌است».

رئیس‌جمهوری آمریکا سپس به این موضوع در پست توئیتری دیگری ادامه داده و نوشته است «باب کورکر توافق [اتمی با] ایران را به ما داد. و همین و بس. ما به خدمات درمانی نیاز داریم، ما به اصلاحات مالیاتی نیاز داریم. ما آدم‌هایی را لازم داریم که می‌توانند کار را به فرجام برسانند».

دونالد ترامپ چه در زمان کارزار انتخاباتی خود در سال گذشته و چه پس از پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری، نارضایتی عمیق خود از توافق اتمی میان دولت باراک اوباما، روسیه، فرانسه، چین، آلمان و بریتانیا و ایران را پنهان نکرده‌است.

شماری از اعضای دولت خواستار حمایت مشروط کاخ سفید از توافق اتمی شده‌اند. از سوی دیگر آقای ترامپ بارها ایران را متهم به نقض «روح» برجام کرده‌است. آژانش بین‌المللی انرژی اتمی و دیگر طرف‌های مذاکره اتمی، اجرای تعهدات ایران در پیوند با توافق تیر ماه دو سال پیش را تائید کرده‌اند. ایران از سوی دیگر ایالات متحده را متهم به نقض «روح» برجام کرده‌است.

دولت آمریکا باید هر ۹۰ روزه، تائیدیه‌ای به کنگره آن کشور فرستاده و پایبندی ایران را تائید یا رد کند. گزارش‌های فعلی از جمله در رسانه‌های آمریکا نشان می‌دهد آقای ترامپ در روزهای آینده از تائید توافق خودداری خواهد کرد و به‌احتمال زیاد تصمیم‌گیری در مورد آینده آن و بازگشت احتمالی تحریم‌ها را به کنگره می‌سپارد.

سناتور کورکر، به‌عنوان رئیس کمیته روابط خارجی سنا، می‌تواند نقشی مهم در مورد این موضوع ایفا کند. باب کورکر از جمله سیاست‌مدارانی‌ست که انتقادهایی را در مورد توافق اتمی مطرح کرده، اما او در عین حال گفته است کنار گذاشتن ناگهانی توافق اتمی با ایران می‌تواند موجب بروز «یک بحران» شود و بهتر است جای چنین اقدامی، آن را تحت نظارت شدید قرار داد.

او در واکنش به توئیت‌های اخیر دونالد ترامپ، در حساب کاربری خود در توئیتر نوشته‌است «خجالت‌آور است که کاخ سفید به مهدکودک بزرگ‌سالان تبدیل شده‌است. حتما یک کسی امروز صبح سر کارش حاضر نشده‌است».

باب کورکر ۱۶ مهر ماه در مصاحبه‌ای با روزنامه نیویورک‌تایمز نیز گفته است ترامپ مقام خود را مانند یک «شوی تلویزیونی واقع‌نما» می‌بیند و با تهدید علیه دیگر کشورها، ایالات متحده را در خطر قرار گرفتن «در مسیر جنگ جهانی سوم» قرار داده‌است. این سناتور جمهوری‌خواه افزوده «او مایه گرانی من است. او باید مایه نگرانی هر فردی که به کشور ما اهمیت می‌دهد، باشد».

آقای کورکر زمانی در دوره رقابت‌های انتخاباتی به آقای ترامپ در زمینه مسائل امنیت ملی مشاوره می‌داد و حتی گفته می‌شد به‌عنوان معاون رئیس‌جمهوری یا وزیر خارجه مورد ارزیابی قرار گرفته‌است. با این همه از زمانی‌که این سناتور جمهوری‌خواه اعلام کرده از کنگره کناره می‌گیرد، بر شدت انتقادهای خود از رئیس‌جمهوری ایالات متحده افزوده‌است. 

کورکر هفته گذشته نیز در واکنش به گزارش‌های منتشرشده در مورد تنش میان ترامپ و وزیر خارجه، رکس تیلرسون، این مقام دولت را در کنار جیمز متیس، وزیر دفاع، و جان کلی، رئیس کارکنان کاخ سفید، افرادی توصیف کرده بود که «جلوی فروافتان کشور ما به هرج‌ومرج» را گرفته‌اند.

دونالد ترامپ یک روز پیش از توئیت‌های خود در انتقاد از باب کورکر، در یک مصاحبه تلویزیونی بار دیگر انتقادهای شدیدی را متوجه توافق هسته‌ای کرده بود. 

توافق هسته‌ای میان دولت باراک اوباما، روسیه، چین، بریتانیا، آلمان، فرانسه، نماینده اتحادیه اروپا و ایران، در ۲۳ تیر ماه ۱۳۹۴ در شهر وین، پایتخت اتریش به‌دست آمد. مذاکرات هسته‌ای با فراز و نشیب‌های مختلف از سال ۲۰۰۲ آغاز شده بود.
کد مطلب: 18786
 
مرجع : رسانه‌های خارجی