سه شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۳۸
 
Share/Save/Bookmark
 

​حراج صندلی پزشکی

 
 
حتی پذیرفته‌شدگان پردیس قشم و کیش دانشگاه علوم پزشکی تهران هم کم‌کم از سواحل خلیج‌فارس راهی کلاس‌های پردیس خیابان قدس و پورسینای دانشگاه تهران شدند.
صدای بامداد  
سهمیه ورود به دانشگاه همواره مورد چالش دانشجویان و مسئولان بوده است. این کنش و واکنش سهمیه‌ای‌ها درحالی صورت می‌گیرد که طی سال‌های اخیر وزارت بهداشت با بهانه ممانعت از خروج ارز از کشور و مهاجرت دانشجویان پزشکی، پذیرش دانشجوی پولی را افزایش داده است.

به گزارش صدای بامداد، قاضی‌زاده‌هاشمی در مراسم تودیع و معارفه سرپرست دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: «نمی‌شود رتبه سه‌هزار و ۸۰ هزار در کلاس داروسازی دانشگاه تهران کنار هم بنشینند. بنابراین باید چند دانشگاه را در وزارت علوم و وزارت بهداشت مشخص کنیم و سهمیه آنها را به سایر دانشگاه‌ها بدهیم و اجازه دهیم در چند دانشگاه نخبه‌ها با هم رقابت کنند.»

اگرچه قرار بود که دانشجویان پولی بر حسب رتبه و در پردیس‌هایی خودگردان و جدا از پردیس‌های اصلی علوم پزشکی پذیرش شوند اما ماجرا به گونه‌ای دیگر رقم می‌خورد.

درحال حاضر ۲۲ دانشگاه علوم پزشکی دانشجوی پولی در رشته‌های مختلف می‌گیرند. شهریه‌های چند ده‌میلیونی که هر ترم سر به فلک می‌کشد راه را برای ورود همان رتبه سه‌هزار و حتی 20‌هزاری‌ها به رشته‌های حساسی مانند پزشکی باز می‌کند.

این دانشجویان کم‌کم صندلی‌های پردیس‌های اصلی دانشگاه‌ها را پر کردند. برای مثال از مهر 93 دانشجویان پردیس اروند به جای آبادان در خود دانشگاه علوم پزشکی اهواز سر کلاس‌ها حاضر شدند. 

حتی پذیرفته‌شدگان پردیس قشم و کیش دانشگاه علوم پزشکی تهران هم کم‌کم از سواحل خلیج‌فارس راهی کلاس‌های پردیس خیابان قدس و پورسینای دانشگاه تهران شدند.

حجم حضور دانشجویان پولی در کنار پذیرفته‌شدگان سهمیه‌های آزاد در دانشگاه‌های دولتی به حدی بالا رفت که صندلی خالی در کلاس‌های درس کم می‌شد و اساتید هم به دلیل اختلاف فاحش سطح علمی دانشجویان مطالب را با سطح علمی پایین‌تر ارائه می‌کردند.
کد مطلب: 18804
 
مرجع : فرهیختگان